Niepłodna MATKA,
czyli krótka opowieść o emocjach, przyczynach i szczęśliwych zakończeniach.

A takich jest najwięcej Drodzy Państwo – szczęśliwych zakończeń, które tak naprawdę oznaczają początek najważniejszego etapu w życiu kobiety – macierzyństwo. Zatem proszę pozwolić, że tak jak w życiu bywa – nasza opowieść będzie przewrotna, nieoczywista, a zaczyna się od końca, czyli momentu, gdy niepłodna kobieta przytula do piersi swoje ukochane dziecko. Już w tej chwili spostrzegawcze oko czytelnika zapewne zauważa, że nie tylko zaczynamy od zakończenia, a w dodatku od paradoksu w drugim zdaniu i tytule, bo jak niepłodna kobieta może tulić swoje dziecko? Teoretycznie takie zdanie nie brzmi sensownie – jest wewnętrznie sprzeczne i nielogiczne. Jednak mimo to, że ma nielogiczny wydźwięk, to staje się rzeczywistością niemal codziennie. Każdego dnia pracujemy nad tym, by tworzyć – a ściślej rzecz ujmując – współtworzyć owe paradoksy, czyli momenty, w których niepłodne kobiety na testach ciążowych wreszcie widzą dwie kreski, a po kilku miesiącach tulą swoje wyczekane potomstwo. To właśnie te chwile są warte starań, wysiłku, pracy i zachodu, a nawet łamania ogólnie pojętych zasad logiki, bo przecież >>> najważniejszy jest CZŁOWIEK. Zarówno ten mały człowiek, który przychodzi na świat, jak i Matka, czyli dorosły człowiek, który czasami zatrzaskuje się w myślach, które pozwolimy sobie określić jako:

Nielogiczna logika niepłodności.
W jej fundamentach znajdujemy nieskończone meandry emocji, które mają niemożliwy do opisania wpływ na niemal każdą myśl kobiety. Mimo to, podejmiemy próbę przybliżenia stanu emocjonalnego oraz wyjaśnienia, dlaczego „logika niepłodności” jest nielogiczna. Należy zacząć od pierwszej fali emocji w chwili postawienia diagnozy „niepłodna” – zalewa organizm kobiety, docierając do każdej komórki w jej ciele. Mieszanka rozczarowania, żalu, a nawet rozpaczy pobudza połączenia neuronowe w mózgu, które jakby automatycznie podsuwają tylko takie myśli, które są spójne z trudnymi emocjami. Diagnoza jawi się jak wyrok skazujący na dożywotnie nieszczęście, bo logika niepłodności podpowiada „nigdy nie będę matką”.  Pojawia się pierwszy efekt samonakręcającej się spirali emocji i myśli – tych szarych, ciężkich a nawet beznadziejnych. W takich okolicznościach bardzo trudno „wyskoczyć” z własnej głowy i zrozpaczonego ciała, by zobaczyć szerszą perspektywę, czyli to, co znajduje się poza czarną chmurą. To, co uzasadnia, jak bardzo logika niepłodności jest nielogiczna i jak błędne podpowiedzi potrafi serwować. A uzasadnień jest bardzo wiele – zaczynając od tego, że niepłodność jest stanem przejściowym i jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, ponieważ dotyka coraz więcej par. W pewnym sensie jest skutkiem nowoczesności lub ceną jaką przychodzi nam płacić za aktualny styl życia. Jednak nie jest wyrokiem ani bezpłodnością, czyli trwałą niemożnością płodzenia dzieci. Jest tylko chorobą, którą można skutecznie wyleczyć, choć dostarcza znacznie więcej emocji niż inne. Nikt nie czuje się winny, gdy zachoruje na przykład na cukrzycę lub inną chorobę. Jednak diagnoza „niepłodność” z niezbadanych powodów przywołuje ogromne poczucie winy u bardzo wielu kobiet, mimo że to nielogiczne – prawda? Kobieta nie jest winna i w tym miejscu należy postawić kropkę.

Kolejne uzasadnienie obrazujące błędne podpowiedzi „logiki niepłodności” może dotyczyć stereotypowego przekonania, że „normalnie oznacza tylko naturalnie”, w sensie bez pomocy medycznej. Tego rodzaju absurd rozgościł się bez zaproszenia i wyrządza wiele krzywdy niepłodnym kobietom, ponieważ blokuje lub uniemożliwia uruchomienie procesu leczenia. Każda inna choroba jest leczona z pomocą lekarzy, natomiast niepłodność, mimo że też jest tylko chorobą – w oczach wielu osób uzyskała rangę nietykalności. Zatem leczenie infekcji, chorób jelitowych, sercowych jest normalne i nikt co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nikt nikogo nie skazuje na naturalne uzdrawianie samodzielnymi siłami organizmu, tylko za oczywistość uznawane jest przyjmowanie leków i realizowanie medycznego planu leczenia. Tylko choroba niepłodności budzi wątpliwości i nie jest leczona w równie oczywisty sposób. To powoduje stratę czasu – wartości bezcennej dla niepłodnej kobiety, ponieważ każdy miesiąc, kwartał czy rok w bezczynności, czyli bez leczenia może prowadzić do bezpłodności, która niestety jest nieodwracalna. Aby tak się nie stało, warto jak najszybciej zdiagnozować:

Przyczyny niepłodności.
Mogą być tak różnorodne jak ludzkie myśli – tworzą bardzo szerokie spektrum. Zaczynając od stricte medycznego punktu widzenia, poprzez stan zdrowia ogólnego zależnego od diety i nawyków, aż po niebezpieczeństwa kryjące się w otaczających nas substancjach – o tym pisaliśmy szerzej w artykule TUTAJ. Dlatego w dzisiejszym wpisie przywołamy na krótką chwilę przyczyny delikatniejsze i subtelniejsze, czyli emocjonalne. Choć nie istnieją oficjalne statystyki mówiące o tym, ile procent kobiet pozostaje w stanie niepłodności z przyczyn emocjonalnych to podejrzewamy, że liczba mogłaby zaskoczyć każdego z nas. Emocje potrafią całkowicie zawładnąć człowiekiem. Bywa, że odbierają rozsądek, umiejętność podejmowania właściwych decyzji, a nawet wolną wolę. To również nosi znamiona paradoksu, ponieważ żadna z niepłodnych kobiet świadomie nie odbierze sobie szansy na macierzyństwo – a jednak to również dzieje się niemal każdego dnia. Za każdym razem, gdy kobieta ulega presji otoczenia, czyli opiniom innych ludzi – traci swoją wolną wolę i szansę na rodzicielstwo. Za każdym razem, gdy zwleka z wizytą u lekarza, diagnostyką czy leczeniem – ryzykuje utratą możliwości na realizację swojego najważniejszego marzenia o dziecku. Za każdym razem, gdy pozwala, by emocje przejęły kontrolę nad jej życiem, być może traci szansę na narodziny Nowego Życia.

Pozwól sobie…
uspokoić emocje, odzyskać spokojny oddech i odebrać szansę jaka na Ciebie czeka. Jeśli jesteś niepłodna – Ty też możesz zostać MATKĄ. Zapewne domyślasz się, że nie bez powodu w tytule użyliśmy sformułowania NIEPŁODNA MATKA – to każda kobieta, która pozwoliła sobie pomóc w wyleczeniu choroby i dzięki temu teraz tuli swoje Dziecko. Kto żyw zasługuje na taką możliwość, bo…

Najważniejszy jest CZŁOWIEK

Jesteśmy dla Ciebie i do Twojej dyspozycji.

Dodaj komentarz

scroll top