In vitro

W dzisiejszych czasach z problemem niepłodności boryka się nawet 15% par w wieku rozrodczym. Często jedyną ich szansą na posiadanie potomstwa jest właśnie in vitro. Na całym świecie, w wyniku tego sposobu zapłodnienia, urodziło się już około 8 mln. dzieci a liczba par, które w ten sposób spełniły swoje największe w życiu marzenie, stale rośnie. W Polsce metoda ta zgodnie z uwarunkowaniami prawnymi, skierowana jest do par heteroseksualnych, żyjących w związkach małżeńskich lub nieformalnych.

Co to takiego?

IVF czyli in vitro fertilization – nazywane zapłodnieniem pozaustrojowym, polega na połączeniu plemnika z komórką jajową w warunkach laboratoryjnych poza organizmem kobiety.

Przygotowanie do in vitro

Tak jak przed zajściem w, każdą ciążę warto aby kobieta przygotowała swój organizm fizycznie oraz psychicznie. Dieta przyszłej mamy powinna zostać w tym czasie wzbogacona o białko, wapń a także kwas foliowy. Należy pamiętać o eliminacji alkoholu i palenia papierosów. Wskazane jest wprowadzenie zdrowego stylu życia wzbogaconego o lekką aktywność fizyczną czy też spacery na świeżym powietrzu.

Psychika pary odgrywa tutaj również bardzo ważną funkcję. Wzajemne wsparcie i pozytywne nastawienie to kolejny klucz do sukcesu.

W trakcie przygotowań do zapłodnienia pozaustrojowego, lekarz zleca indywidualnie dobrany zestaw badań laboratoryjnych oraz pacjenci zostają poproszeni o wyrażenie pisemnej zgody na przeprowadzenie całej procedury IVF.

Poszczególne etapy in vitro

Generalnie rzecz biorąc proces in vitro możemy podzielić na pięć etapów:

I  Stymulacja hormonalna

Odpowiednio dobrana do pacjentki i kontrolowana przez lekarza stymulacja, ma na celu uzyskanie większej liczby dojrzałych pęcherzyków (komórek jajowych) niż ma to miejsce w cyklu naturalnym. W celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków,  kobieta po wcześniejszym przeszkoleniu przez personel medyczny, podaje sobie samodzielnie lek w formie zastrzyków podskórnych. Stymulacja trwa do momentu gdy lekarz wykonując USG oraz badania hormonalne, stwierdzi, że pęcherzyki osiągnęły odpowiednią wielkość. Wtedy też podejmuje decyzję o zakończeniu stymulacji i przygotowuje pacjentkę do pobrania komórek jajowych czyli do punkcji.

II Punkcja – pobieranie komórek jajowych

Pobranie komórek jajowych ma miejsce 34 – 36 godzin po aplikacji ostatniej dawki leku i odbywa się w drodze punkcji. Zabieg ten, po konsultacji z anestezjologiem,  wykonywany jest w krótkim, dożylnym znieczuleniu ogólnym. Polega on na nakłuciu igłą pęcherzyków w obu jajnikach w celu pobrania płynu pęcherzykowego zawierającego komórki jajowe. Punkcja odbywa się pod kontrolą USG i trwa około 10 – 20 min.

Pacjentka w dniu zabiegu powinna być na czczo, nie wolno jej więc zatem na 6 godzin przed planowanym znieczuleniem, spożywać posiłków oraz pić napojów. W tym dniu, już po wykonanej punkcji właśnie ze względu na podane znieczulenie, kobieta nie może prowadzić samochodu ani obsługiwać sprzętu mechanicznego.

III Pobranie nasienia

Po zakończeniu punkcji, pacjent jest poproszony o oddanie nasienia, które jest następnie przygotowywane i preparowane do dalszej części zabiegu.

Jeśli istnieje taka konieczność i pacjent posiada już wcześniej zamrożone nasienie w banku nasienia, można je po wcześniejszym rozmrożeniu, z powodzeniem użyć do wykonania procedury IVF.

Jest również możliwość skorzystania z nasienia dawcy.

IV Zapłodnienie komórek

Pobrane w drodze punkcji, dojrzałe komórki poddawane są procesowi zapłodnienia a następnie hodowli i obserwacji. W kolejnej dobie embriolog dokonuje oceny liczby zapłodnionych komórek oraz kontroluje ich pierwsze podziały.

V Transfer zarodków

Uzyskane zarodki są obserwowane i oceniane. W zależności od sytuacji do jamy macicy podawany jest jeden lub dwa zarodki. Transfer wykonywany jest w 2,3 lub 5 dobie po punkcji. Sam zabieg jest krótkotrwały i bezbolesny. Przy pomocy specjalnego plastikowego cewnika, pod kontrolą USG wprowadzany jest zarodek lub zarodki do macicy. Po zabiegu pacjentka odpoczywa kilka minut, następnie wydawane są zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pozostałe zarodki są mrożone do wykorzystania w późniejszym czasie. Najkorzystniejsze jest zamrożenie zarodka w stadium blastocysty.

Wskazania do in vitro

Do najczęstszych przyczyn, które są wskazaniem do wykonania IVF należy zaliczyć:

Niedrożność jajowodów
Niemożność wywołania owulacji
Ciężka endometrioza
Zaawansowany wiek kobiety – powyżej 38 lat
Zmniejszenie rezerwy jajnikowej
Aspermia – brak nasienia
Niepłodność immunologiczna
Niepłodność idiopatyczna – niewiadomego pochodzenia
Stosowane wcześniej metody leczenia, nie przyniosły efektu

Skuteczność procedury in vitro

Niepłodność to choroba cywilizacyjna z którą zmaga się coraz więcej par. W większości przypadków na skutek szczegółowego wywiadu i szeregu badań diagnostycznych, udaje się ustalić przyczynę problemu. Dobiera się wtedy odpowiednie, dostosowane indywidualnie, metody leczenia, które pomogą osiągnąć sukces w postaci potomka.

In vitro to metoda leczenia niepłodności charakteryzująca się dużą skutecznością jednak wyniki w poszczególnych ośrodkach leczenia są zróżnicowane.

OVUM  to klinika doskonale przygotowana i przystosowana do przeprowadzania procedur rozrodu wspomaganego. Współczynnik ciąż klinicznych uzyskanych dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego klasyfikuje naszą przychodnię wśród czołówki polskich klinik leczenia niepłodności. Skuteczność leczenia w OVUM w roku 2017 wyniosła 45,2 %. Dane te uwzględniają ciąże uzyskane po IVF, IVF ICSI, PCSI oraz po kriotransferach. Nasze statystyki są przez nas corocznie raportowane do European Society of Human Reproduction and Embriology (ESHRE).

  ICSI – Intracytoplasmic Sperm Injection – to docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników. Jest to jedna z technik laboratoryjnych  wspomaganego rozrodu.

  Pierwsze etapy tego rodzaju sztucznego zapłodnienia są identyczne jak przy klasycznym in vitro:

  Stymulacja hormonalna jajników
  Punkcja – pobranie komórek jajowych
  Pobranie oocytów z płynu pęcherzykowego
  Oddanie nasienia
  Kolejnym etapem tej procedury, odróżniającym się od in vitro klasycznego, jest mikroinjekcja plemnika do komórki jajowej (wprowadzanie pojedynczego plemnika do komórki jajowej).
  Powstałe zarodki poddawane są obserwacji
  Transfer zarodków do jamy macicy
  Mrożenie pozostałych zarodków

  Procedura zapłodnienia metodą ICSI skierowana jest głównie dla pacjentów z krytycznie niskimi parametrami nasienia lub w przypadku wcześniejszych niepowodzeń klasycznego in vitro.

  Stymulacja hormonalna jajników
  Punkcja – pobranie komórek jajowych
  Pobranie oocytów z płynu pęcherzykowego
  Oddanie nasienia
  Kolejnym etapem tej procedury, odróżniającym się od in vitro klasycznego, jest mikroinjekcja plemnika do komórki jajowej (wprowadzanie pojedynczego plemnika do komórki jajowej).
  Powstałe zarodki poddawane są obserwacji
  Transfer zarodków do jamy macicy
  Mrożenie pozostałych zarodków

  Zapłodnienie in vitro to metoda leczenia niepłodności uznana na całym świecie jako bezpieczna i skuteczna. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod laboratoryjnych 30- 40% transferów zarodka do jamy macicy owocuje ciążą.

  Liczne badania naukowe oraz doświadczenia kliniczne lekarzy pozwalają na stały rozwój i doskonalenie metody zapłodnienia pozaustrojowego.

  Specjalistyczne Centrum Medyczne Ovum posiada w swej ofercie szeroki wachlarz procedur zwiększających skuteczność zabiegów in vitro. Należą do nich: PICSI (selekcja plemnika przy użyciu kwasu hialuronowego), Primo Vison (stałe, bezinwazyjne monitorowanie zarodka), Embrio Glue (podłoże ułatwiające zagnieżdżenie zarodka), czy AH (assisted hatching – nacięcie osłonki zarodka).

  AH (ang. Assisted Hatching) – wspomagane wylęganie

  Powyższa metoda wykonywana jest w specjalistycznych laboratoriach in vitro przy dużym powiększeniu mikroskopowym. W przypadku gdy osłonka zarodka jest zbyt twarda i gruba, zarodek może mieć problemy z wydostaniem się na zewnątrz podczas procesu zagnieżdżania. Metoda wspomaganego wylęgania polega na nacięciu otoczki przejrzystej zarodka zanim zostanie on podany do jamy macicy.

  Metoda ta szczególnie zalecana jest w sytuacji:

  1. Kobiet z podwyższonym poziomem FSH oraz niskim AMH
  2. Pacjentów w wieku powyżej 37 lat
  3. Transferu rozmrożonych zarodków
  4. Niepowodzeń poprzednich programów leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego
  Embryo Glue – podłoże ułatwiające zagnieżdżenie zarodków

  Podłoże Embryo Glue zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy zwiększający lepkość roztworu mającą ułatwić przyleganie embrionu do śluzówki macicy a co za tym idzie zwiększa szansę na implantację. Preparat posiada również wszystkie składniki odżywcze i energetyczne niezbędne dla prawidłowego rozwoju zarodka. Embryo Glue może być stosowane do transferu zarodków na każdym etapie ich rozwoju jak i również do transferu zarodków rozmrożonych.

  Primo Vision (ang. time-lapse embryo imaging).– system ciągłego monitorowania zarodków

  Dzięki temu systemowi możliwe jest szczegółowe prześledzenie oraz przeanalizowanie kolejnych etapów rozwoju zarodka począwszy od momentu połączenia gamet, aż do powstania blastocysty. Primo Vision umożliwia niezwykle dokładną obserwację procesu zapłodnienia, która pozwala na wskazanie najlepiej prognozującego zarodka. Takiej obserwacji mogą być poddane wszystkie zarodki pozyskane w procesie zapłodnienia pozaustrojowego. Przy zastosowaniu tej metody w naszej placówce udostępniamy Pacjentom nagranie przedstawiające, krok po kroku, cały proces rozwoju zarodków od momentu połączenia gamet do drugiego dnia rozwoju.

  PICSI – selekcja dojrzałych i prawidłowych plemników

  Metoda ta polega naselekcji plemnika na podstawie jego zdolności wiązania się z kwasem hialuronowym, która to zdolność świadczy o dojrzałości i funkcjonalności danego plemnika. Kwas hialuronowy jest składnikiem wieńca promienistego komórki jajowej z kolei główka dojrzałego plemnika posiada specyficzny dla tego kwasu receptor. Dlatego też z komórką jajową wiążą się jedynie plemniki dojrzałe. Podczas selekcji PICSI, kwas hialuronowy działa jak „magnes” wychwytując dojrzałe plemniki, które poprzez ich wybór zwiększają odsetek prawidłowo zapłodnionych zarodków.

  Metoda ta szczególnie zalecana jest w sytuacji:

  1. Pacjentów u których zdiagnozowano asthenozoospermię, czyli obniżoną ruchliwość plemników
  2. Pacjentów z nieprawidłowym wynikiem testu HBA
  3. Pacjentów powyżej wieku 37 lat
  4. Niepowodzeń poprzednich programów leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego
  5. Korzystania z zamrożonego nasienia o niskiej jakości
  Płytki Fertile – selekcja dojrzałych i prawidłowych plemników

  Płytki Fertile to specjalistyczne wyroby medyczne wykorzystywane do izolacji plemników o najlepszych parametrach dla zastosowania w procedurach wspomaganego rozrodu takich jak inseminacja domaciczna (IUI) oraz zapłodnienie pozaustrojowe (ICSI). Badania prowadzone nad płytkami Fertile dowodzą, że pozyskane plemniki charakteryzują się najwyższym odsetkiem ruchliwych plemników o wysokiej integralności DNA. W związku z tym płytki Fertile zalecane są dla pacjentów z wysokim stopniem fragmentacji chromatyny plemnikowej (DFI). Płytki Fertile przeznaczone są do selekcji plemników o najwyższej jakości do procedury zapłodnienia pozaustrojowego (ICSI). Płytki Fertile PLUS oraz ULTIMATE znalazły zastosowanie w preparatyce nasienia do procedury inseminacji domacicznej (IUI) – pozwalają na uzyskanie puli plemników o wysokiej ruchliwości bez konieczności wirowania nasienia.

  Wszystkie etapy zapłodnienia pozaustrojowego są na bieżąco wyjaśniane i kontrolowane przez lekarza prowadzącego.

  scroll top