„Tabu zabrania głośno mówić, pisać, a nawet myśleć i zauważać sprawy nim objęte” – mówi początek definicji słowa „tabu” w Wikipedii. To jedno zdanie doskonale wręcz obrazuje społeczny stosunek do tematu Męskiej Niepłodności. Nawet żony niepłodnych mężczyzn wzbraniają się przed mówieniem, myśleniem i zauważaniem spraw ściśle połączonych z tą nowoczesną męską chorobą, a lista owych spraw może być bardzo długa. Jako najważniejsze wskażemy przyczyny męskiej niepłodności, na które można spojrzeć z dwóch różnych punktów widzenia > stricte medycznego, lub psychologiczno – społecznego, przy czym ten drugi przy odrobinie refleksji osłania niesamowity kontekst, który ma szansę złamać wspomniane tabu > co może przynieść nieopisana ULGĘ dla niepłodnych Mężczyzn i dlatego chcemy dzisiaj o tym Państwu opowiedzieć. Jednak zacznijmy od:

przyczyny męskiej niepłodności >>> medyczny punkt widzenia,
czyli fizyczne dysfunkcje organizmu. Jedną z najczęściej występujących są nieprawidłowe parametry nasienia – przykładowo oligozoospermia przy której ilość plemników wynosi poniżej 15 mln/ml, ponieważ normospermia oznacza od 15 do 120 mln/ml plemników. Azoospermia to przypadek braku plemników w ejakulacie, co wymaga dalszego postępowania diagnostycznego jak USG, badania hormonalne i ewentualnie biopsja jądra. Asthenozoospermia, czyli nieprawidłowa ruchliwość plemników, gdy ilość plemników o szybkim ruchu prostoliniowym spada poniżej 15%, a całkowita ilość plemników poruszających się prostoliniowo wynosi poniżej 32%. W trakcie badania > spermiogram > oceniana jest również żywotność plemników, ich budowa oraz objętość ejakulatu, gdzie także mogą występować nieprawidłowości. Kolejnymi przyczynami męskiej niepłodności mogą być nieprawidłowości genetyczne lub schorzenia endokrynologiczne, czyli zaburzenia gospodarki hormonalnej. Szacuje się, że ok 30-40% niepłodnych mężczyzn boryka się z problemem żylaków powrózka nasiennego, które zaburzają cyrkulację krwi w jądrach, co przyczynia się do wzrostu temperatury w mosznie. Gdy jest za wysoka może dojść do różnych nieprawidłowości – zwalnia się tempo wytwarzania plemników, zmniejsza ich ilość, a także następuje ich upośledzone dojrzewanie, co uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Na liście przyczyn męskiej niepłodności znajdują się także wady rozwojowe, wytrysk wsteczny, schorzenia jąder i nadjądrzy oraz urazy męskich narządów płciowych. Natomiast jako ostatnią przykładową (bo lista nie zamyka się w tym miejscu) przyczynę niepłodności wskażemy >>> zaburzenia seksualne, które z jednej strony należą do części medycznego punktu widzenia, jednak z drugiej przenoszą nas do:

przyczyny męskiej niepłodności >>> psychologiczno – społeczny punkt widzenia,
gdzie na pierwszym planie występują: problemy emocjonalne. „Zaburzenia emocjonalne częściej występują u osób niezadowolonych ze współżycia seksualnego (…). Objawy depresji występowały częściej wśród badanych, u których leczenie nadało mechaniczny charakter pożyciu seksualnemu.”[1] – cytując wnioski pracy badawczej, opublikowanej w Seksuologia Polska, współtworzonej przez lekarzy OVUM > Dr n. med. Szymona Bakalczuka i Dr hab. n .med. Artura Wdowiaka. Zatem jakość i psychiczne nastawienie do współżycia seksualnego można uznać za jeden z kluczowych czynników wpływających na stan emocjonalny. Natomiast problemy emocjonalne mężczyzn stanowią główny element tytułowego tabu, ponieważ >>> istnieje niepisany i nieomawiany, ani też nie konsultowany z mężczyznami społeczny „przykaz”, że mężczyzna „ma być silny”, co bywa synonimem absurdalnego stwierdzenia >>> nie ma prawa do emocji i słabości – o czym więcej pisaliśmy w artykule „Niepłodny OJCIEC”. Tutaj jest moment, w którym zapraszamy do refleksji, która zachęca do zakwestionowania owego społecznego „przykazu”, ponieważ:

Mężczyzna MA prawo:
– do odczuwania, przeżywania oraz okazywania emocji
– zmagać się z problemami emocjonalnymi
– zostać wysłuchanym i zrozumianym.
Teoretycznie wymienione punkty są oczywiste, ponieważ wyrażają człowieczeństwo, jednak w rzeczywistości nie są tak silne rozgoszczone w ludzkiej świadomości, jak wspomniane wcześniej, społeczne przekonanie. Dlatego nawet żony niepłodnych mężczyzn wzbraniają się przed mówieniem, myśleniem i zauważaniem spraw ściśle połączonych z męskimi problemami emocjonalnymi. To zbiorowe (czynione przez kobiety i mężczyzn) WYPIERANIE męskich emocji może tworzyć gigantyczną presję w ciałach i umysłach mężczyzn potęgującą stres, a tym samym budować realną blokadę w procesie leczenia niepłodności. W tak trudnym punkcie ULGĘ może przynieść ZROZUMIENIE >>> szkodliwości społecznego „przykazu” i jego absurdalności oraz świadomość PRAWA każdego człowieka do własnych emocji.

Natomiast gdy już znane są przyczyny choroby, zarówno te stricte medyczne jak i psychologiczne,
to wtedy bez dalszych problemów można ustalić skuteczny plan leczenia niepłodności i terapii,
a sam proces przestaje być stresogenną udręką,
tylko stanowi drogę do realizacji najważniejszego ludzkiego marzenia >>> o DZIECKU.

Na zakończenie > z nadzieją, że ten wątek pogłębi poczcie ULGI dodamy bardzo ważną informację >>> Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, taką jak każda inna, o czym pisaliśmy w artykule TUTAJ

Najważniejszy jest CZŁOWIEK

>>> diagnostyka mężczyzn
>>> terapie wspierające

[1] Seksuologia Polska 2012; 10 (1):28-35

Dodaj komentarz

scroll top