Ciąża po 40-tce

Dziwna. Wspaniała. Ryzykowna. Cudowna. Kontrowersyjna. Dojrzała. Oceniania. Uwielbiana. Niepoważna. Przemyślana. Niemożliwa. Możliwa.

Temat ciąży po 40-tce doskonale obrazuje różnorodność ludzkich opinii i perspektyw widzenia rzeczywistości. W dzisiejszym wpisie zderzymy dwa przeciwległe światy myśli, co paradoksalnie pokaże, że niemal każdy z nich w pewnym sensie ma rację. Jednak najciekawszy będzie wniosek, ponieważ z jednej strony wydaje się oczywisty, a z drugiej niezwykle inspirujący. Zapraszamy do lektury.

Ciąża po 40-tce jest ryzykowna.
Nie można nie zgodzić się z takim stwierdzeniem, ponieważ płodność, rozumiana jako prawdopodobieństwo, że dana kobieta zajdzie w ciążę po roku starań, u kobiet w wieku 40 lat wynosi ok. 10-15% i z każdym rokiem drastycznie spada. Zatem kobiety decydując się na ciąże po 40-tce zderzają się z ryzykiem głębokiego rozczarowania, które może wygenerować szereg trudnych do zniesienia emocji. A gdy pojawia się ciąża, to wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych nieprawidłowości, takich jak: cukrzyca ciężarnych, przedwczesne odklejenie łożyska, problemy z funkcjonowaniem tarczycy, a ryzyko poronienia wynosi aż 40%. Ciąża po 40-tym roku życia oznacza również wzrost ryzyka urodzenia chorego dziecka. Dla przykładu ryzyko, że 25-letnia kobieta urodzi dziecko z zespołem Downa wynosi tylko 1:1040. Natomiast u 40-latek zdarza się to już w 1 na 86 przypadków, a u 45-latek aż 1 na 22 przypadki. Zaś ogólne ryzyko, że ciężarna urodzi dziecko z jakąkolwiek abnormalią chromosomalną wynosi 1:39 dla 40-latek i aż 1:11 dla 45-latek.

Ciąża po 40-tce jest możliwa, przemyślana i dojrzała.
Choć prawdopodobieństwo ciąży wynosi zaledwie 10-15 %, o czym wspominał poprzedni akapit, to z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna z szeregiem rozwiązań i metod, które umożliwiają spełnienie marzenia o dziecku, nawet po 40-tym roku życia. Przykładowo – inseminacja, czyli małoinwazyjna metoda, która polega na wprowadzeniu do macicy kobiety, odpowiednio spreparowanego nasienia partnera, dzięki temu ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, które zyskuje coraz większą popularność i przychylność, ze względu na skuteczność i realną pomoc w leczeniu niepłodności. Istnieją również rozwiązania, które z okoliczności niemożliwych, takich jak diagnoza: czynność jajników wygasła, otwierają przed kobietami szansę na ciążę – przy pomocy in vitro z komórkami jajowymi anonimowej dawczyni, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ. Zatem ciąża po 40-tce jest nie tylko możliwa, ale również bardziej dojrzała i przemyślana, ponieważ kobiety w tym wieku najczęściej są już spełnione zawodowo i życiowo, dlatego podejmowane decyzje oraz macierzyństwo są bardziej świadome.

“Dałam sobie ostatnią szansę”.
To słowa Brooke Shields, gwiazdy ekranu znanej m.in. z filmu “Błękitna Laguna”, która po wielu latach starań o ciążę, drugie dziecko urodziła w wieku 41 lat. Susan Sarandon z powodu endometriozy miała niewielkie szanse, jednak dzisiaj jest matką trójki dzieci, a najmłodsze przyszło na świat, gdy gwiazda miała 46 lat. Nicole Kidman urodziła córeczkę w wieku 41 lat. Eva Longoria z uwielbianego przez kobiety serialu “Gotowe na wszystko” została mamą w wieku 43 lat. Janet Jackson urodziła po 50-tce. Celine Dion pierwszego syna urodziła w wieku 33 lat, a bliźniaki w wieku 42 lat za pomocą in vitro. Monica Bellucci po raz drugi została mamą w wieku 45 lat. Lista sławnych, szczęśliwych matek po 40-tce może nie mieć końca, a znajdą się na niej także nasze polskie gwiazdy. Katarzyna Figura urodziła córeczkę w wieku 42 lat. Katarzyna Skrzynecka w wieku 41 lat i mówi, że “cierpliwość się opłacała”. Justyna Steczkowska najmłodszą córeczkę powiła w wieku 41 lat, a Małgorzata Kożuchowska przywitała na świecie synka, gdy miała 43 lata. Nie mamy najmniejszych szans na to, by przedstawić wszystkie sławne Matki po 40-tce, dlatego przejdziemy do zapowiadanego wniosku.

Każda kobieta decyduje za siebie i dla siebie.
Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej niezwykle inspirujące, ponieważ wygląda na to, że to właśnie sposób widzenia świata – osobista perspektywa sprawia, że dla jednych ciąża po 40-tce jest ryzykowna i niemożliwa, a dla drugich możliwa i wspaniała. Zatem życzymy wszystkim kobietom najlepszych decyzji, niosących spełnienie i szczęście.

Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK.


Polecane wpisy:
>>> Inseminacja, czyli delikatne wsparcie natury
>>> In vitro, bo najważniejszy jest CZŁOWIEK
>>> Bezcenny DAR dla niepłodnej Mamy

Dodaj komentarz

scroll top