Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn tworzą bardzo szerokie spektrum. Zaczynając od stricte medycznego punktu widzenia, poprzez stan zdrowia ogólnego zależnego od diety i nawyków, aż po niebezpieczeństwa kryjące się w otaczających nas substancjach, które niszczą płodność. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć i wyjaśnić różne punkty widzenia oraz ich zakresy.

Przyczyny niepłodności okiem lekarza

Badania pokazują, że w przypadku 18-30% KOBIET problem z niepłodnością jest ściśle związany z zaburzeniami hormonalnymi, które prowadzą do komplikacji z owulacją – zaburzenia jajeczkowania. Jednak możliwych przyczyn jest znacznie więcej. Endometrioza, czyli rozrastanie się błony śluzowej poza jamą macicy, co może skutkować niedrożnością jajowodów. Szacuje się, że 30-50% kobiet leczących się na niepłodność zmaga się właśnie z endometriozą. PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, który w 72% jest główną przyczyną niepłodności. W organiźmie chorej kobiety, nie ma pęcherzyka dominującego, jest natomiast duża liczba małych i niedojrzałych pęcherzyków, które nie uwalniają komórek jajowych lecz obumierają. Natomiast przedwczesne wygasanie czynności jajników dotyka kobiety przed 40 rokiem życia i szacuje się, że na to schorzenie cierpi jedna na sto kobiet. Innymi słowy to zakończenie funkcji wytwarzania komórek jajowych oraz funkcji hormonalnej jajnika. Kolejnymi przyczynami mogą być wady rozwojowe narządu rodnego lub nieprawidłowości genetyczne. Zdarzają się również zaburzenia immunologiczne i szacuje się, że stanowią 6-12% problemów z zajściem w ciąże i poronień nawykowych. To schorzenie, w którym przeszkodą dla płodności jest nasz własny system odpornościowy, który zaczyna traktować komórki rozrodcze jako wroga i wysyła przeciwko nim przeciwciała – mówimy wtedy o niepłodności autoimmunologicznej. Do listy przyczyn niepłodności należy również dodać zrosty pooperacyjne i zmiany pozapalne oraz mięśniaki macicy, czyli guzy będące łagodnymi nowotworami, rozwijającymi się najczęściej w ściance macicy – zwane również włókniakami. Szacunkowo 5-10% kobiet nie może zajść w ciążę właśnie z powodu mięśniaków macicy.

Natomiast do głównych przyczyn niepłodności MĘŻCZYZN można zaliczyć nieprawidłowe parametry nasienia, a wśród nich ilość plemników w mililitrze oraz ich ruchliwość, morfologię, żywotność a także objętość nasienia. Następnie nieprawidłowości genetyczne lub wady rozwojowe. Schorzenia jąder i nadjądrzy czy urazy męskich narządów płciowych. Szacuje się, że ok 30-40% mężczyzn mających problem z niepłodnością boryka się z żylakami powrózka nasiennego, które zaburzają cyrkulację krwi w jądrach. Do listy przyczyn należy również dopisać wytrysk wsteczny, zaburzenia seksualne oraz schorzenia endokrynologiczne, czyli zaburzenia hormonalne. U mężczyzn hormony odpowiadają również za proces spermatogenezy czyli powstawania i dojrzewania plemników, dlatego wszelakie zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną niepłodności.

Więcej szczegółów dotyczących przyczyn niepłodności oraz opis diagnostyki jest TUTAJ

Przyczyny niepłodności związane z dietą i zdrowiem ogólnym

Jak dowodzą najnowsze badania coraz groźniejszym pogromcą płodności jest zła dieta, gdzie główni winowajcy to cukier, tłuszcze trans i alkohol. Sperma panów, którzy piją pół litra piwa dziennie, zawiera mniej plemników niż u mężczyzn, którzy stronią od kieliszka. Poza tym wyprodukowane plemniki mogą być uszkodzone, ponieważ nadmiar alkoholu prowadzi m.in. do zmiany sposobu wytwarzania i uwalniania testosteronu – męskiego hormonu. W przypadku kobiet bardzo ważne jest uzupełnianie diety w cynk, kwas foliowy i żelazo. Więcej w temacie „Dieta a płodność” opisaliśmy w artykule TUTAJ.

Przyczyny niepłodności w otaczających nas substancjach

Okazuje się, że niebezpieczeństwo może czaić się dosłownie wszędzie. Zaczynając od farb i lakierów, które mogą zawierać eter glikolu, który jest szczególnie groźny dla spermy i również wpływa na przebieg cyklu menstruacyjnego kobiety. Następnie triclosan, który może zaburzać płodność kobiet i mężczyzn, a jest bardzo często stosowany do produkcji antybakteryjnych preparatów do mycia. Fluor – składnik większości past do zębów może obniżać kobiecą płodność. Natomiast detergenty do prania w nadmiernych ilościach mogą zaburzać cykle miesiączkowe. W kolejce nierzyjaznych płodności substacji ustawiają się ftalany i parabeny, czyli konserwany stosowane w kosmetykach oraz opakowaniach plastikowych a nawet przy produkcji mebli. Natomiast „zabójcą” płodności określa się bisfenol A, który może znajdować się w aluminiowych opakowaniach (żywność w puszkach), plastikowych pojamnikach na żywność oraz w napojach.

Podsumowując – przyczyny niepłodności mogą być bardzo różne. Na mnóstwo bardzo ważnych czynników mamy wpływ każdego dnia, jak dieta czy eliminowanie z życia groźnych dla płodności substancji. Jednak choroby czy schorzenia, które są bezpośrednią przyczyną niepłodności skutecznie można wyleczyć jedynie z pomocą lekarza specjalisty. Informacje dotyczące diagnostyki znajdziesz TUTAJ. Warto również wziąć pod uwagę upływający czas, który również może działać na niekorzyść par starających się o potomstwo. Efekty nowej diety nie pojawią się natychmiastowo, natomiast leczenie zdiagnozowanego schorzenia również potrzebuje czasu, by przynieść poprawę, uzdrowienie i w efekcie upragnioną ciążę. Zatem dla zwiększenia szans na rodzicielstwo można jak najszybciej odwiedzić klinikę leczenia niepłodności.

Dla nas najważniejszy jest człowiek

Dodaj komentarz

scroll top