kolejne NARODZINY, ponieważ temat programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapładniania Pozaustrojowego” wraca z nową intensywnością. Po ogromnym sukcesie w latach 2013-2016, który pomógł przyjść na świat ponad 21 000 dzieciom* – pojawiają się kolejne, refundujące zabiegi IN VITRO z miejskich kas. Choć uruchamianie programu w poszczególnych miastach nie jest sprawą oczywistą, ze względu na ilość kontrowersji i dyskusji, to zauważyliśmy zupełnie NOWĄ PERSPEKTYWĘ i jej wartość.

Jako społeczeństwo stopniowo likwidujemy „tabu” jakim była osnuta metoda IN VITRO.

Każda kolejna dyskusja, debata a nawet kłótnia przedstawicieli opozycyjnych stanowisk niesie ze sobą „coś” niezwykle cennego. Zwiększa się świadomość, zakres wiedzy, a wiadomości docierają do coraz większej ilości osób. Natomiast różnice w zdaniach są dowodem na to, że każdy ma prawo do swoich osobistych przekonań. Być może właśnie dzięki temu, coraz więcej kobiet zobaczy i zrozumie, że bez względu na to co słyszą – mają prawo do własnej decyzji, nie zważając na opinię innych. Zatem każda kobieta, która marzy o dziecku a zmaga się z problemem niepłodności, może dać sobie tę szansę i skorzystać z pomocy jaką daje metoda IN VITRO.

Kolejną wartością jaką dostrzegamy w rozgorzałych debatach jest to, że IN VITRO przestaje być tematem „wstydliwym”. Coraz więcej osób podejmuje otwarte rozmowy, tym samym problematyka zaczyna być postrzegana jako „normalna”. Tym lepiej dla nas wszystkich, ponieważ IN VITRO jest efektem wieloletniej pracy wybitnych umysłów i dowodem na niesamowity rozwój medycyny, z czego warto korzystać. To postęp w dziejach całej ludzkości i niestety mierzy się z tym samym oporem jak inne wielkie odkrycia. Sięgając do historycznego przykładu w zupełnie innej dziedzinie, wśród genialnych naukowców znajdziemy Kopernika, którego odkrycie nie zostało docenione przez ludzi jego czasów. Latami negowane, krytykowane i wypierane, dzisiaj dla każdego z nas jest oczywiste i normalne, że ziemia jest okrągła i kręci się wokół słońca, a nie odwrotnie. Być może już wkrótce metoda IN VITRO będzie dokładnie tak samo naturalnie postrzegana.

…”nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”

Zabrzmiało nieco kolokwialnie, jednak ponoć przysłowia niosą w sobie ziarno prawdy. Zatem mając to na uwadze, nie będziemy komentować stanowisk czy opinii poszczególnych osób ze wskazaniem na partie polityczne – czego najwięcej można znaleźć w internecie. Pozwolimy sobie poszukać kolejnej wartości jaką niosą trwające na Radach Miasta dyskusje o IN VITRO. Znajdujemy ją ponownie w historii ludzkości, gdzie bardzo często przeciwnicy danej idei skutecznie przyczyniają się do jej popularyzacji i szerokiego rozprzestrzeniania. Sięgając daleko – najdalej jak to możliwe – zabieramy Was na krótką wycieczkę do starożytnej Grecji, gdzie jeden z najwybitniejszych filozofów Platon tak bardzo negował, krytykował Sofistów, że zostawił nam potomnym najwięcej informacji o nich. Swoją zawziętością sprawił, że poprzez jego dzieła na zawsze zostali wraz ze swoimi poglądami na kartach historii.

Podsumowując, wszyscy uczestnicy debat o IN VITRO przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy o tej metodzie, co oczywiście jest wartością. Natomiast argumentacja obu stron może być pomocna dla każdego człowieka w odnalezieniu swojego własnego zdania i zdefiniowania osobistej opinii. Być może coraz więcej osób dostrzeże, że IN VITRO to metoda na największe SZCZĘŚCIE.

Tymczasem…
w Gdańsku w kwietniu bieżącego roku URODZIŁO się setne DZIECKO z pomocą wznowionego programu**. We Wrocławiu Radni Miasta w styczniu przyjęli uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Wrocławia w latach 2019-2020”***. Natomiast w naszym Lublinie **** 17 października podczas sesji Rady Miasta poprzez głosowanie została poparta petycja „Inicjatywa 100-lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018”, w sprawie miejskiego dofinansowania procedury IN VITRO, jednak to niestety nie jest jednoznaczne z uruchomieniem programu. Zatem wiele Par w dalszym ciągu czeka z nadzieją na osobną uchwałę Rady Miasta.

Na zakończenie – historia, którą napisała swoim życiem Julia z naszych czasów. Miała problem z niepłodnością, a dzisiaj jest szczęśliwą MAMĄ. Jeśli chcesz TUTAJ jest wygodny link.

Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
Specjalistyczne Centrum Medyczne OVUM

Bibliografia
* https://oko.press/21-tys-dzieci-kopacz-i-tuska-z-in-vitro/
**https://dziecko.trojmiasto.pl/Setne-dziecko-urodzilo-sie-z-gdanskiego-programu-in-vitro-n133623.html
***https://www.wroclaw.pl/program-in-vitro-bedzie-dofinansowany-we-wroclawiu
****https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-bedzie-finansowac-zabiegi-zaplodnienia-in-vitro-komisja-rady-miasta-poparla-petycje,n,1000251859.html?fbclid=IwAR2-O2iQyleI8lpBQVKYP9Efz_TOFXMGzTC0jSN_2iv3ogtVDe3oALs_fmE

Dodaj komentarz

scroll top