Leczenie niepłodności a pandemia COVID-19

Minęło kilka trudnych miesięcy, które spotęgowały naturalne ludzkie emocje jak niepokój czy wręcz strach, zwłaszcza wśród Par, które zmagają się z problemem niepłodności. Czas pandemii jakby „zatrzymał świat”, o czym pisaliśmy tutaj z nadzieją, że przyniesie refleksje i nowe spojrzenie na wiele spraw. Jednak wśród wielu ważnych spraw i wartości, to CZAS okazał się najważniejszy i najcenniejszy, ponieważ wiele Par nie ma chwili do stracenia – dosłownie.
Potwierdzenie słuszności tego stwierdzenia znajdujemy w najnowszej aktualizacji stanowiska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), w kwestii leczenia niepłodności w okresie zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2[1]. W zgodzie ze stanowiskiem polskich oraz międzynarodowych towarzystw naukowych zajmujących się zdrowiem reprodukcyjnym człowieka, bardzo wyraźnie podkreślają, że – po pierwsze – niepłodność jest poważną chorobą negatywnie wpływającą na zdrowie fizyczne i psychiczne osób nią dotkniętych. Po drugie – skuteczność leczenia niepłodności zależy od tego, jak szybko może być rozpoczęte. W związku z tym wskazują, „że praktycznie każda niepłodność dotykająca parę wymaga wdrożenia niezwłocznej diagnostyki i leczenia”. Zatem w trosce o obecne i przyszłe pokolenia, diagnostyka i leczenie niepłodności w większości wypadków „nie powinny być odraczane” – cytując aktualizację PTMRiE z dnia 1 czerwca 2020 r.

„Nie możesz odzyskać czasu, ale możesz przestać go tracić”.
Słowa hiszpańskiego pisarza o nazwisku Gonzalez dzisiaj nabierają nowego znaczenia. Dzisiaj są zdecydowanie bardziej wymowne niż w biegu codzienności, która nieustającą zajętością jakby nie pozwala zastanawiać się głębiej nad upływającym czasem. Być może właśnie teraz jest ten moment, by uświadomić sobie, że jedyne co możemy zrobić i na co mamy realny wpływ to – przestać tracić czas. Jak to może wyglądać w praktyce? Jeśli zmagasz się z chorobą niepłodności lub podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć również Was, to – zadzwoń do nas jeszcze dzisiaj. Możesz umówić konsultację on-line z wybranym lekarzem i porozmawiać o swojej sytuacji. Dzięki temu, najszybciej jak to możliwe, uzyskasz niezbędne informacje, które pomogą Wam podjąć decyzje dotyczące kolejnych kroków na drodze leczenia niepłodności. Ze swojej strony jako zespół lekarzy, każdego dnia robimy wszystko co w naszej mocy, by pomagać najskuteczniej, jednak jesteśmy tylko ludźmi. Mimo to, że w rękach mamy najnowocześniejsze technologie oraz innowacyjne, medyczne metody leczenia niepłodności to – my też nie możemy zatrzymać dla Ciebie czasu i nie możemy go cofnąć. Dzisiaj jedyne co możemy zrobić, to zachęcać niepłodne Pary do tego, by mimo niepokoju, jak najszybciej wdrażały diagnostykę oraz leczenie, co czynimy za pośrednictwem niniejszego wpisu, bo…

najważniejszy jest CZŁOWIEK – prawda?
Chyba nie ma na świecie osoby, która w swoim życiu nigdy nie zmagała się z żadnymi problemami, a wszystkie decyzje podejmowała w pełnym komforcie i spokoju. Życie każdemu z nas – bez wyjątków – rzuca przysłowiowe „kłody pod nogi”. Taką kłodą w ostatnim czasie jest pandemia i rodzą się ważne pytania – czy przejdziemy przez tę kłodę, traktując ją jak kolejne życiowe wyzwanie, czy jednak zatrzyma wiele osób na drodze życia? Czy można pozwolić na to, by jakakolwiek „kłoda” odbierała lub niszczyła najpiękniejsze ludzkie marzenie – o Dziecku? Odpowiedź na ostatnie z pytań wydaje się oczywista – nie. Najważniejszy jest CZŁOWIEK, zatem bez względu na okoliczności, nawet te, które chwilowo jawią się jako trudne, każda Para powinna mieć szansę na leczenie, DZIECKO i szczęśliwe rodzicielstwo. Dziś już nie dowiemy się, ile kobiet i mężczyzn w ostatnich miesiącach straciło swoją – być może jedyną lub ostatnią – szansę. Czas bywa bezlitosny i niezwykle dotkliwie doświadczają tego niepłodne pary, gdy dowiadują się, że już jest za późno. Jednak pozostajemy z nadzieją, że nasz dzisiejszy wpis oraz wspomniana aktualizacja stanowiska PTMRiE sprawi, że Pary dotknięte chorobą niepłodności przestaną tracić cenny czas – być może Ty też.

Spełniaj MARZENIE o DZIECKU – bezpiecznie.
Wszystkie prowadzone w naszej klinice procedury medyczne – od diagnostyki, poprzez leczenie niepłodności są zgodne w bieżącymi zaostrzonymi wymaganiami dotyczącymi zabezpieczeń w okresie pandemii, o czym pisaliśmy TUTAJ, co jest kompatybilne również z zaleceniami European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE)[2]. Mamy nadzieję, że te dodatkowe działania będą odczytywane zgodnie z ich intencją, czyli jako nasza troska o bezpieczeństwo każdego pacjenta. Kierujemy również ukłon w stronę osób, które w czasie pandemii wyjątkowo silnie przeżywają stres i potrzebują wsparcia psychologa – nieco więcej informacji TUTAJ.
Natomiast inspirującą dawkę nadziei przekazujemy w artykułach opisujących historie naszych Pacjentów – na przykład Bożeny, która nie mogła zajść w ciążę, a dzisiaj jest mamą Piotrusia i Pawełka lub Julii, która w in vitro znalazła metodę na największe szczęście.

Na koniec pozostaje nam tylko postawić ostatnie pytanie: co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?

Najważniejszy jest CZŁOWIEK
Zespół Ovum – kontakt tutaj

[1] http://ptmrie.org.pl/o-ptmrie/aktualnosci/aktualizacja-stanowiska-w-kwestii-leczenia-nieplodnosci-w-okresie-zagrozenia-zakazaniem-koronawirusem-sars-cov-2

[2] https://www.eshre.eu/Press-Room/ESHRE-News#CoronaStatement27feb.

 

Dodaj komentarz

scroll top